Wzór zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa

Wzór zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa inicjuje czynności organów ścigania, co jednak nie oznacza wszczęcia postępowania karnego w każdej sprawie.

W razie zaistnienia negatywnych przesłanek procesowych organ postępowania przygotowawczego może wydać postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia lub śledztwa.

Decyzja o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania powinna zostać wydana niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie. 

Jednakże organ postępowania przygotowawczego  może zażądać uzupełnienia danych zawartych w zawiadomieniu lub dokonać sprawdzenia faktów w tym zakresie - w takim przypadku postanowienie o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania musi być wydane w terminie 30 dni od otrzymania zawiadomienia.

W zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa powinniśmy, w miarę możliwości, podać okoliczności dotyczące czynu, jego miejsca i czasu, a także osoby, która czyn popełniła.

Wzór zawiadomienia o popełnieniu przestępstwaWarszawa, 20 grudnia 2014 r.

Jolanta Krzyżanowska
zam. Al. Jerozolimskiej 5/7
03-441 Warszawa

                                                                          Prokuratura Rejonowa
                                                                             Warszawa – Wola


ZAWIADOMIENIE
o popełnieniu przestępstwa

Składam zawiadomienie o popełnieniu w dniu 15 grudnia 2014 r., na moją szkodę, przestępstwa kradzieży złotego zegarka o wartości 10.000 złotych przez Kazimierza Jasiaka, zam. Al. Jerozolimskie 5/6, 03-441 Warszawa.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2014 r., ok. godz. 15:00 przyszedł do mnie sąsiad Kazimierz Jasiak z prośbą o pożyczenie szklanki cukru. Udałam się do kuchni. W tym czasie wymieniony czekał w przedpokoju mieszkania. Po otrzymaniu cukru Kazimierz Jasiak wyszedł. Po ok. 1 godzinie, stwierdziłam brak leżącego na szafce w przedpokoju złotego zegarka.
Od samego początku o kradzież podejrzewałam Kazimierza Jasiaka. Obecnie mam pewność, iż to on był sprawcą kradzieży, bowiem w pobliskim Lombardzie „Grosik”, gdzie znalazłam swój zegarek, uzyskałam informację, że w dniu kradzieży sprzedał go właśnie Kazimierz Jasiak.

                                                                          Jolanta Krzyżanowska


Komentarze