Zadłużony? Poznaj prawdę o pożyczkach dla osób zadłużonych i bezpieczne alternatywy!

Zadłużony? Poznaj prawdę o ożyczkach dla osób zadłużonych i bezpieczne alternatywy!
Utworzono: 2023-07-14 Data publikacji: Aktualizacja: 2023-07-17Autor: Opublikował: SeoMasterSova

Chcesz wesprzeć rozwój tego bloga?

Spodobał Ci się ten artykuł? Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziękuję


Legalne pożyczki dla osób zadłużonych nie istnieją. Koniec i kropka. Trzeba się z tym pogodzić i szukać alternatyw, a przy tym nie dać się oszukać lub w inny sposób naciągnąć nieuczciwym firmom. 

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zadłużonych zwraca się do instytucji finansowych w poszukiwaniu wsparcia finansowego. 

Jednak dłużnicy nie otrzymają już wymarzonej pożyczki nawet w parabanku.


Coraz więcej ograniczeń dla osób zadłużonych

Dlaczego? 

Głównym powodem jest właśnie to, że są zadłużeni. 

Instytucje finansowe nie mogą zaś udzielać pożyczek osobom zadłużonym.  

Gdzie zatem szukać pożyczki jeżeli jesteś zadłużony? 

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule. 

Dowiesz się też, dlaczego powninieneś unikać ofert typu "pożyczka dla dłużników", "pożyczka z komornikiem" i tym podobnych. 

Pożyczki dla zadłużonych - pytania i odpowiedziRegulacje prawne

Prawo! Oto odpowiedź na pytanie, dlaczego biedny dłużniku nie możesz dostać pożyczki w banku lub parabanku. 

Dura lex, sed lex

Zgodnie z art. 9 i art. 9a Ustawy o kredycie konsumenckim, instytucje finansowe są zobowiązane do przeprowadzenia oceny zdolności kredytowej konsumenta przed udzieleniem kredytu. Jeśli ocena wykaże, że konsument jest już zadłużony i ma problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań, instytucja finansowa musi odmówić udzielenia kredytu. 

Instytucje, które nie przestrzegają przepisów dotyczących oceny zdolności kredytowej, mogą być narażone na konsekwencje prawne, w tym kary finansowe. Dlatego instytucje finansowe przeważnie starają się przestrzegać przepisów prawnych dotyczących udzielania kredytów i pożyczek.

Jest też przepis art. 9a ust. 5 Ustawy o kredycie konsumenckim. 

Przepis ten przewiduje dodatkową dość skuteczną zaporę dla firm pożyczkowych, które lekkomyślnie udzielają pożyczek Klientom z kłopotami finansowymi. 

Zgodnie z art. 9a ust. 5 Ustawy o kredycie konsumenckim jeżeli instytucja pożyczkowa udzieliła pożyczki bez oceny zdolności kredytowej albo mimo negatywnej oceny zdolności kredytowej albo gdy Klient na dzień zawarcia umowy kredytu konsumenckiego konsument miał zaległości w spłacie innego zobowiązania pieniężnego wynoszące powyżej 6 miesięcy, a kredyt konsumencki nie był przeznaczony na spłatę tej zaległości, to: 
1) zbycie wierzytelności z tej umowy w drodze przelewu lub w inny sposób jest nieważne; 
2) dochodzenie wierzytelności jest dopuszczalne dopiero po dniu całkowitej spłaty wcześniejszego zobowiązania, jego wygaśnięcia lub po prawomocnym stwierdzeniu przez sąd nieistnienia tego zobowiązania - przy czym zakaz zbywania wierzytelności i jej dochodzenia nie wstrzymuje biegu przedawnienia, a za okres zakazu zbywania wierzytelności i jej dochodzenia nie można doliczać odsetek lub pozaodsetkowych kosztów kredytu, a także innych opłat związanych z tą wierzytelnością. 

Firma pożyczkowa udzielając pożyczki osobie zadłużonej naraża się więc nie tylko na gniew Komisji Nadzoru Finansowego,   ale także  na  poważne kłopoty z sądowym dochodzeniem udzielonej pożyczki. 

Oto wytłumaczenie, dlaczego osoby widniejące choćby tylko w jednej bazie dłużników od jakiegoś czasu nie mogą dostać pożyczki, chciaż do niedawna nie miały z tym kłopotu. 

Ta diabelska zdolność kredytowa

Na czym polega ocena zdolności kredytowej?  

Ocena zdolności kredytowej polega na sprawdzeniu, czy klient jest w stanie spłacić pożyczkę w terminie i czy ma wystarczające środki na utrzymanie się.

Firma pożyczkowa może skorzystać z różnych metod oceny zdolności kredytowej, np. sprawdzenia raportu kredytowego klienta, jego dochodów i wydatków.

Unikaj nielegalnych ofert

W obliczu tych ograniczeń, niektóre osoby z długami  mogą się skusić i próbować skorzystać z innych możliwości pożyczenia pieniędzy. 

Zwykle zaczynają szukać różnego rodzaju pożyczek dla dłużników.  

Szczególnie w internecie, gdzie ogłoszenia typu "pożyczki dla zadłużonych" są powszechne. 

Jednak takie działania mogą prowadzić do jeszcze większych problemów finansowych. 

Czasem próby skorzystania z pożyczek dla dłużników może też oznaczać kłopoty prawne. 

Dlatego zdecydowanie zalecamy unikanie takich ofert.

Pożyczki dla dłużników udzielane przez legalnie działające firmy po prostu nie istnieją. 

Szukając takich pożyczek w najlepszym razie narazisz się na rozczarowanie, bo serwisy z pożyczkami przedstawią Ci oferty firm, które nie udzielają pożyczek osobom zadłużonym. 

Możesz też, oprócz rozczarowania, przekazać swoje dane podmiotom, których reputacji nie znasz Ty, ani organy finansowe, które kontrolują firmy finansowe. 

W najgorszym wypadku zostaniesz oszukany lub też ktoś użyje Twoich danych do popełnienia przestępstw. 

Zobacz jak Cię mogą oszukać

Jak bezpiecznie pożyczać

Dlaczego ogłoszenia "pożyczki dla zadłużonych" to najczęściej wprowadzanie w błąd konsumentów?Ogłoszenia oferujące "pożyczki dla zadłużonych" często wprowadzają Klientów w błąd. 

Jak?

Oto kilka przykładów: 

  • Niejasne warunki: Takie ogłoszenia często nie podają pełnych informacji o warunkach pożyczki. Mogą ukrywać ważne szczegóły, takie jak wysokie oprocentowanie, dodatkowe opłaty czy konsekwencje niespłacenia pożyczki na czas.

  • Nielegalne praktyki: Firmy, które oferują takie pożyczki, często działają na granicy prawa lub wręcz nielegalnie. Mogą np. nie przestrzegać przepisów dotyczących oceny zdolności kredytowej konsumenta.

  • Ryzyko oszustwa: W niektórych przypadkach, ogłoszenia oferujące "pożyczki dla zadłużonych" mogą być po prostu oszustwem. Osoby, które odpowiedzą na takie ogłoszenie, mogą stracić pieniądze lub stać się ofiarami kradzieży tożsamości.

  • Pogłębianie problemów finansowych: Nawet jeśli pożyczka zostanie udzielona, może to tylko pogłębić problemy finansowe konsumenta. Wysokie oprocentowanie i opłaty mogą sprawić, że dług szybko wzrośnie, a konsument znajdzie się w jeszcze trudniejszej sytuacji.

Dlatego zdecydowanie zalecamy unikanie ofert "pożyczki dla zadłużonych". 

Zamiast tego, warto szukać legalnych i transparentnych ofert pożyczek, które są dostosowane do naszych możliwości finansowych. 

Pamiętaj, że zawsze warto skonsultować się z doradcą finansowym lub prawnikiem przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki.

No dobra. Ale mam długi i dostałem pożyczkę od znanej firmy

Nie wykluczamy takiej możliwości.

Wcześniej się to zdarzało, jednak teraz to mało prawdopodobne z uwagi na ostatnie zmiany prawne, które jeszcze bardziej zaostrzyły sankcje za udzielanie pożyczek osobom z negatywną oceną zdolności kredytowej. 

Pożyczki społecznościowe jako alternatywa

Jeżeli masz długi i potrzebujesz wsparcia finansowego, to rozważ skorzystanie z  pożyczek społecznościowych. 

Pożyczki społecznościowe są to pożyczki udzielane przez osoby prywatne zamiast tradycyjnych instytucji finansowych. 

Pożyczki społecznościowe mogą oferować większą elastyczność i niższe stawki procentowe (choć oczywiście nie zawsze), co czyni je atrakcyjną alternatywą dla osób, które mogą mieć trudności z uzyskaniem tradycyjnej pożyczki.

O jednej z pożyczek społecznościowych już pisaliśmy

Pożyczki społecznościowe mogą miec też wady

Jednak pożyczki społecznościowe to nie same zalety. 

Pożyczki społecznościowe mogą wiązać się również z pewnymi zagrożeniami. 

Jakimi?

Wysokie oprocentowanie

Oprocentowanie pożyczek społecznościowych może być bardzo wysokie, nawet wyższe niż w przypadku pożyczek bankowych. Wysokie oprocentowanie może utrudnić spłatę pożyczki i zwiększyć ryzyko zadłużenia.

Brak ochrony prawnej

Pożyczki społecznościowe nie są objęte ochroną prawną, taką jak ochrona konsumencka. Oznacza to, że osoby zadłużone, które nie spłacą pożyczki, mogą zostać pozwani przez pożyczkodawcę.

Niepewność

Pożyczki społecznościowe są udzielane przez osoby prywatne, które nie zawsze są wiarygodne. Osoby zadłużone, które zaciągają pożyczkę społecznościową, muszą liczyć się z ryzykiem, że pożyczkodawca nie wypłaci pożyczki lub wypłaci ją w niepełnej wysokości.

Pożyczki społecznościowe mogą być atrakcyjną opcją dla osób zadłużonych, które nie są w stanie uzyskać pożyczki w banku. Jednakże osoby zadłużone, które rozważają zaciągnięcie pożyczki społecznościowej, powinny dokładnie rozważyć wszystkie zagrożenia związane z tym typem pożyczki.

Podsumowanie

Instytucje finansowe mają ważną rolę do spełnienia w społeczeństwie, ale muszą również przestrzegać przepisów prawnych i etycznych standardów. 

Dlatego nie mogą udzielać pożyczek osobom zadłużonym. 

Z tego powodu osoby zadłużone mogą czuć się wyrzucone poza system finansowy. 

I słusznie, bo ich możliwości skorzystania z oferty kredytowej lub pożyczkowej jest bardzo ograniczone. 

Skutkiem tego jest poszukiwanie przez osoby zadłużone jakieś alternatywy. 

Często zmuszone są więc do szukania w internecie lub w innych miejscach ofert typu "pożyczki dla dłużników", "pożyczki bez BIK", "pożyczki z komornikiem". 

Problem w tym, że oferty takie nie istnieją. 

Przynajmniej legalne. 

Osoby zadłużone padają więc ofiarą nieuczciwych firm lub wręcz przestępców. 

Nie zachęcamy do zaciągania pożyczek. 

Jednak, jeżeli potrzebujesz pieniędzy, to zamiast ryzykować korzystanie z nielegalnych ofert, rozważ alternatywne opcje, takie jak pożyczki społecznościowe.

Choć i pożyczki społecznościowe czasem nie są najlepszym rozwiązaniem.

Pamiętaj,  odpowiedzialność finansowa jest kluczem do zdrowej sytuacji finansowej. Zawsze staraj się żyć w granicach swoich możliwości i pożyczaj pieniądze tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne i z pewnych źródeł.Spodobał Ci się ten artykuł?

Spodobał Ci się ten artykuł? Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziękuję


Nie znalazłeś oferty dla Siebie? 
 Zobacz inne Dobre Pożyczki

Największy BANK ofert pożyczkowych

NOTA PRAWNA

W artykule przedstawiono naszą opinię opartą na analizie ofert firm pożyczkowych powszechnie dostępnych w internecie.

Nie bierzemy odpowiedzialności za informacje prezentowane na stronach www firm pożyczkowych.

Użytkownik powinien wiedzieć, że w serwisie www.dobra-pozyczka.pl znajdują się oferty pożyczek uznane przez twórców serwisu za wiarygodne i bezpieczne. Dlatego nie ma tutaj wszystkich ofert szybkich pożyczek i chwilówek, jakie może napotkać na rynku finansowym.

Użytkownik korzystając z informacji zawartych na tej stronie powinien mieć świadomość, że na rynku finansowym mogą znajdować się tańsze oferty szybkich pożyczek i chwilówek, jak również uwzględnić, że pożyczki bankowe mogą być tańsze niż pożyczki udzielane przez instytucje finansowe nie będące bankami.ZOBACZ OFERTĘ MIESIĄCAPORÓWNYWARKA POŻYCZEK
Nie znalazłeś oferty dla Siebie? 
 Zobacz inne Dobre Pożyczki

Największa BAZA ofert pożyczkowych